Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикотерапията - съвременна научна дисциплина

Колаж: Георги Нейков



"Музиката лекува душата и тялото"- този надпис се чете на някои италиански музикални инструменти от епохата на Ренесанса. Днес, 15 ноември, се отбелязва Европейския ден на музикотерапията. Инициативата се провежда за шести пореден път, като тази година мотото е "Beat the drum!", което в превод от английски означава "бийте барабана". 


Музикотерапията е съвременна научна дисциплина, в която терапевтичният процес се случва благодарение на помощта на музиката, каза председателят на Българската асоциация по музикотерапия, Даниела Йорданова.


"Музиката се явява като инструмент за работата на психотерапевта и с помощта на записана или на импровизирана в момента музика, могат да се извадят много по-лесно образи на несъзнаването на клиентите, с цел по-бърз терапевтичен процес" -каза Даниела Йорданова.


Даниела Йорданова обяснява, че може да се правят както индивидуални сесии на лечение, така и групови.


"Индивидуалната сесия трае между час и час и половина, груповите са по час и половина. В една сесия музиката заема от 5 до 10 минути като време, останалото е вербална работа и работа с образите, които са възникнали благодарение на работата с музиката. Съвременните направления в музикотерапията използват записана музика и това са предимно шедьоври на класическите майстори", добави Даниела Йорданова.


Според някои от запитаните видинчани, музикотерапията е релаксация за душата и се използва за успокоение. Колкото до това- каква музика ги успокоява или ги дразни, отговорите са различни: 


"Класическата музика ме успокоява, чалгата ме дразни.. Принципно съм фен на рок музиката, чалгата ме дразни... Лично мен класическата музика ме успокоява, има някакви хип-хопове, не мога да го понасям това нещо и за мен не е никакво изкуство... Хубавата музика предразполага към добри чувства, към спокойствие."


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00

Шоу с дронове за Ботевите дни във Враца

Спектакъл с дронове, вечерни концерти и десетки събития са част от програмата на Ботеви дни 2024 година. За врачани поредицата от празнични дни са нещо повече от традиция и това си проличава от програмата за честването им през тази година. Тазгодишната програма на Ботеви дни е изключително богата - в нея влизат 38 събития, които са от основната..

публикувано на 30.04.24 в 16:37

Ученичка от Монтана спечели Национално състезание по предприемачество

"Носии на бъдещето" е името на най-добрата бизнес идея в Националното състезание по предприемачество, провело се в  Свищов, която спечели първо място. Създател на идеята е дванадесетокласничката  Катерина Домб и от Финансово-стопанската професионална гимназия "Васил Левски"  в Монтана и нейните съотборници от ПГ по икономика в Русе, Хасково и..

публикувано на 30.04.24 в 15:20